разберете повече за:

Възможни усложнения след поставяне на зъбен имплант

Поставянето на зъбни импланти е съвременна ефективна операционна интервенция, която изисква внимание от страна на имплантолога и пациента.

как да се справим с:

Възможни усложнения след поставяне на зъбен имплант

Поставянето на зъбни импланти е съвременна ефективна операционна интервенция, която изисква внимание от страна на имплантолога и пациента. Нехайството от страна на денталния лекар и несериозността на пациента по време на възстановителния период, могат да предизвикат известни усложнения, част от които са истински опасни за здравето. 

Въпреки високата успеваемост на имплантологията като наука и на самата интервенция, усложненията включват отхвърляне на импланта, подуване след поставяне, възпаление, засегнат нерв, нараняване на корени на съседни зъби и засягане или пробиване на максиларния синус. В тази статия ще разгледаме подробно тези усложнения, както и от какво се причиняват. Ще предоставим и съвети как да бъдат избегнати, с цел пациентите да бъдат информирани преди да пристъпят към самата процедура. 

Implant

01

1. Отхвърляне на зъбен имплант

Когато става дума за отхвърляне на зъбен имплант, трябва да се вземе предвид, че обикновено по-малко от 0.5% от хората с поставени импланти, могат да изпитат този проблем. Това усложение, протичащо по време на възстановителния период или след него, е изключително рядко. Причините за отхвърляне на имплантите често са вследствие на комбинация от фактори. Някои от причините включват имунен дефицит, неправилна остеоинтеграция и инфекции. Имунодефицитните болести като диабет, ХИВ и някои ракови заболявания могат значително да повишат риска от отхвърляне на импланта.

При тези състояние, организмът не е способен да го приеме като част от тялото, както и да поддържа костната тъкан около него здрава. Инфекциите могат да възникнат вследствие на нехайно извършено поставяне от страна на имплантолога или лоша устна хигиена. Тоест, те могат да се появят след операцията или по време на нея. Инфекцията, от своя страна, може да доведе до другата причина за отхвърляне – неправилната остеоинтеграция. При възпаление на костта и тъканите около нея се възпрепятства срастването ѝ с импланта. 

02

2. Симптоми при отхвърляне на зъбен имплант

Пациентите могат да почувстват различни симптоми при отхвърляне на зъбен имплант. Те включват подуване, което продължава повече от седмица, болка, възпаление и кървене. Ясни показатели за проблеми са зачервени и отекли венци, характерни за по-ранен етап на отхвърляне, както и засилваща се болка и разместване на импланта. Наличието на симптоми като гной, неприятна миризма и отдръпване на венците, индикира за следващ етап на влошено здравословно състояние. Тези индикатори изискват скоростна намеса на имплантолог, за да бъдат елиминирани необходимостта на премахване на импланта и възможността за загуба на кост.

За да не се отхвърли имплантът, на първо място той трябва да бъде от високо качество. Операцията за поставянето му трябва бъде извършена от специалист с доказан опит в имплантологията. Безкомпромисна устна хигиена и профилактични стоматологични прегледи са важни фактори за спиране на възможността за възпаления. Ако имплантът се окаже несъвместим, той трябва да бъде премахнат. Това се случва, когато болката и инфектирането не спират, въпреки антибиотично лечение и почистване в областта на импланта.  Въпреки че вероятността организма да отхвърли импланта е малка, в полза на пациентите е да се информират подробно за потенциалните проблеми. 

03

3. Подуване след поставяне
на импланти

Симптомът на подуване след поставяне на импланти е обичайно явление в първите няколко дни след интервенцията. Подуването е най-изразено в първите 24 до 48 часа след операцията, като в последващите дни би трябвало да отшуми. 

Отокът е част от отговора на организма към чуждата намеса, в случая – хирургическа операция за поставяне на чуждо тяло в костта. При увреждане на тъкани имунната система изпраща кръв и течности, които да заздравят нараненото място и да го предпазят от възпаления. Точно това изпращане на телесни течности към мястото на раната, причинява оток и зачервяване. За да се намали получаването на оток след поставяне на зъбен имплант, е добре да се поставят ледени компреси през първите един или два дни след имплантирането. 

Implant

04

4. Възпаление на зъбен имплант

Друго възможно усложнение след процедура по имплантиране е възпалението. Възпаление на зъбен имплант може да се получи, ако пациентът не спазва дадените от специалиста препоръки, но и в случай, че е съставено неподходящо лечение. За да бъдем по-точни, трябва да кажем, че имплантът не се възпалява директно. Всъщност, тъканите около него могат да се възпалят, което се нарича периимплантит. За превенция на периимплантит са нужни добра устна хигиена, съчетана с професионално почистване на зъбите.

Implant

05

5. Засегнат нерв при поставяне
на имплант

Неправилното извършване на имплантологичната процедура може да доведе до засегнат нерв при поставяне на имплант. Най-често се среща увреждане на долночелюстния нерв. Това усложнение се счита за едно от най-тежките в имплантологията и може да доведе до сериозни последствия като загуба на чувствителност във всички засегнати части на долната челюст – език, долна устна, брадичка.
За да бъде избегнато засягането на нерв, са необходими внимателното планиране на операцията, заедно с подробна диагностика. Опитният имплантолог знае каква допълнителна процедура може да се наложи – например още рентгенови снимки,  които да потвърдят, че имплантите няма да засегнат нерв. Добрият лекуващ имплантолог е от най-голямо значение за гладкото протичане на интервенцията, като дългогодишният опит гарантира значително по-малък риск от усложнения. 

Нараняване на максиларния синус

При пациенти, които са загубили част от зъбите си, костта под максиларния синус е възможно да атрофира. В този случай челюстната кост е недостатъчна и максиларния синус може да бъде пробит с поставянето на имплант. Въпреки че перфорацията на синуса не води до сериозни и дълготрайни усложнения и увреждания, при поставянето си имплантът не бива да излиза от костта. 

За да се предотврати перфорация на максиларния синус, някои специалисти препоръчват поставяне на базални импланти. Важно е да се отбележи, че те не са истинското решение на проблема и биха донесли повече проблеми на пациента, отколкото да доведат до разрешаването им. Вместо това, пациентите трябва да разчитат на опитни имплантолози, които да разгледат детайлно ситуацията, да направят всички възможни диагностики и да планират внимателно операцията. 

Засягане на корени на съседни зъби

Корените на естествените зъби, намиращи се около поставения единичен имплант, могат да бъдат наранени от него. В случай, че посоката на импланта е неподходяща и той има директен допир с корена или ако той заема част от областта на импланта, е възможно коренът да бъде пряко засегнат. За да бъде намален рискът от увреждане на съседни корени, е нужно прецизно планиране, използване на триизмерна томография, хирургични шаблони и използване на специални техники за прецизно пробиване на венеца и костта. 

Триизмерната томография позволява на специалиста да визуализира позицията на съседните корени и да планира поставянето на импланта по благоприятен за тях начин. На база триизмерни изображения на челюстта, се изработват индивидуални хирургични шаблони за всеки пациент. Те също помагат на стоматолога предварително да определи в каква позиция да бъде имплантиран винта. Опитните стоматолози боравят с техники за прецизно пробиване и могат да поставят имплант с намален диаметър, който да не засяга околните корени. 

доверете се на д-р кирилов

Съвети за предотвратяване на усложнения

Всеки пациент желае да предотврати каквито и да било усложнения след оперативно поставяне на зъбен имплант. Това може да се случи, като на първо място избере квалифициран специалист. Имплантолог с богат опит и познания ще може да предвиди и избегне всички потенциални усложнения. Планирането и диагностиката, които опитният стоматолог прилага, са от изключително значение. 

От страна на пациента се изисква безупречна устна хигиена, в комбинация със спазване на препоръките на имплантолога и приемане на предписаните медикаменти, ако има такива. Редовните прегледи са важни за наблюдение на процеса на оздравяване и ранно откриване на усложнения. Вредните навици, най-вече пушене и алкохол, трябва да бъдат забравени по време на възстановителния период. Спазването на тези съвети значително намалява риска от усложнения и подпомага успешния резултат от процедурата по поставяне на зъбни импланти.  

Kirilov

19000

Успешно поставени импланта

30000

Доволни и усмихнати пациенти

25000

Успешно извършени операции

25

Опит в имлантология и орална хирургия

This is a staging environment