РАЗБЕРЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА:
Видове зъбни импланти
Зъбните импланти са използвани от древните хора, включително от царе и императори, още преди хиляди години. В днешно време те се явяват едно от най-полезните открития на денталната медицина, а използването им прави живота на много хора по-лесен и красив, защото могат да се усмихват широко.
- Професионализъм
- Качествено лечение
КАК ДА НАПАРВИМ ИЗБОР
Видове импланти
Зъбните импланти са използвани от древните хора, включително от царе и императори, още преди хиляди години. В днешно време те се явяват едно от най-полезните открития на денталната медицина, а използването им прави живота на много хора по-лесен и красив, защото могат да се усмихват широко. Зъбните импланти се поставят в челюстта от специалист имплантолог. Те са изработени най-често от титан и функцията им е да заместят корена на зъба.
Implants
ИМПЛАНТОЛОГИЯ & ХИРУРГИЯ
Какви видове зъбни импланти се предлагат?
Както вече споменахме, в денталния свят се предлагат различни видове зъбни импланти. В този текст ще разгледаме разликата между винтовите и базалните импланти, както и видовете според материала – циркониеви или титаниеви. Освен според материала зъбните импланти могат да бъдат разделени чрез различни класификации.
Така например, според формата, те са винтови (най-често използвани, поради това, че формата се доближава до тази на естествения корен), ножовидни и игловидни (не се използват особено често). Според повърхността, те могат да бъдат грапави и гладки, като първите се свързват лесно с костта чрез прорастване на костни клетки, а вторите не се свързват с костта.
Видове импланти за зъби според това от колко компонента са съставени, могат да бъдат еднокомпонентни и многокомпонентни. Еднокомпонентните почти не се използват от стоматолозите, заради ненадеждното закрепване на коронката върху тях, а многокомпонентните се изработват с най-голямо внимание към детайла и са по-подходящи за имплантиране според естетиката, но и според комфорта за пациента.
Моментът на поставяне на импланта също играе роля в класификацията на имплантите. Според този критерий, те могат да бъдат поставени непосредствено след изваждане на зъба – имедиатни или след преминаването на определен период от време – късни. Зъбните импланти предлагат истински комфорт, придружен от стабилност и дълготрайност, които другите видове зъбни интервенции не могат да осигурят.
РАЗБЕРЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА:
Видове импланти според материала
1. Титаниеви импланти
2. Циркониеви импланти
Поставянето на циркониеви импланти е една модерна алтернатива на титаниевите импланти. Те набират все по-голяма популярност, а материалът от който са изработени – цирконий, е особено подходящ от естетична и биологична гледна точка. Цирконият е материал, който не съдържа метали и е подходящ за всеки, който има алергия от метали или не желае да му бъдат имплантирани титаниеви импланти. Тези импланти имат естествен бял цвят, което ги прави по-малко видими през венците. Това е важно за хората, които искат безупречна усмивка и естетиката за тях е най-важна.
Материалът цирконий е биосъвместим и рискът от отхвърляне или алергични реакции е почти нулев. Той не корозира и е устойчив на всички химични процеси, протичащи в устната кухина, което го прави истински дълготраен и подходящ за направата на зъбни импланти.
Цирконият има някои недостатъци, например по-високата цена и по-голямата си крехкост. За по-голямата крехкост на материала може да разберете, ако решите да дъвчете прекалено твърди неща, с които и истинските зъби не биха се справили.
Когато става въпрос за здраве, цената не бива да е водеща, затова съветът ни е следният: В случай, че се колебаете, изберете по-добрата алтернатива, вместо по-евтината. Няма да съжалявате.
ВИДОВЕ ИМПЛАНТИРАНЕ
Спрямо начина на поставяне
Спрямо начина на поставяне, имплантите могат да бъдат класически и базални.
1. Класически импланти
Класическите зъбни импланти са направени от три части. Коренът, тоест вънтът, се фиксира в по-горната мека част на костта. След поставяне на този вид импланти процесът на остеоинтеграция (срастване с костта) може да трае от 2 до 6 месеца, като в този период мястото на импланта и около него не бива да бъде натоварвано. След преминаването на периода на интегриране в костта, върху импланта се поставя абатмънт, а върху него коронка или мост, която играе ролята на видимата част на зъба.
2. Базални импланти
Поставянето на базални импланти изисква по-кратко време и е минимално инвазивно, защото се използва съществуващата плътна кост при процеса на имплантиране. Някои стоматолози подкрепят процедурата заради това, че е подходяща за пациентите с по-малка костна маса, както и за тези с по-малки възможности поради ниската си цена. Тези твърдения може би звучат добре, но поставянето на базален имплант води до създаване на повече проблеми за пациента, отколкото до решаването им.
НАЙ-ДОБРИЯТ ИЗБОР
Класически или базални импланти
да изберем?
На въпроса: “Кои са най-добрите зъбни импланти?”, можем да дадем многозначен отговор. Изборът между класически или базални импланти зависи от нуждите и на пациента, но и от експертизата на лекуващия имплантолог. Както вече стана ясно, класическите импланти предлагат висока успеваемост и изключителна дълготрайност, както и бърза интеграция с костта.
Те са подходящи за заместване на единични зъби, но и на цяла челюст, което ги прави универсално решение за пациентите. Базалните импланти, макар и по-евтини и лесни за поставяне, могат да доведат със себе си много последващи проблеми още от момента на имплантиране.
1. Проблеми с базални импланти
Циментът може да предизвика възпаление на венеца и костта, което от своя страна може да доведе до премахване на имплантите.
По този начин поставянето им се обезсмисля. Тъй като базалните импланти са съставени от един компонент, за да бъде коригиран наклонът на коронката, трябва да бъдат използвани клещи или да бъдат изпилени самите импланти. Така, те могат да се изместят, а костта да се разцепи.
Базалните импланти са вече остаряла технология, която не бива да бъде използвана поради всички гореспоменати причини, а и поради това, че вече има високотехнологични, по-здрави и по-безопасни алтернативи. Ползите за пациента от поставянето на базални импланти се равняват почти на нула, а за един добър стоматолог те трябва да бъдат водещи в решението за избор на импланти.
КАЧЕСТВЕНИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ
Какви марки зъбни импланти се
предлагат в България?
На българския пазар се предлагат много марки зъбни импланти. Водещите компании в областта на денталната имплантология предлагат много и различни решения, които отговарят на нуждите и предпочитанията на пациентите. Някои от най-популярните марки сред българските имплантолози
са BioHorizons, Zimmer Biomet, Straumann, MegaGen и Camlog. Всяка една от тези марки има своите предимства. Разбира се, изборът между тях зависи от пациента, но и от специалиста, който може да препоръча най-подходящото решение въз основа на индивидуалните нужди и състоянието на пациента.
1. Кои са най-добрите зъбни импланти?
доверете се на д-р кирилов
Защо да изберем доктор Бранимир Кирилов?
Kirilov
Успешно поставени импланта
Доволни и усмихнати пациенти
Успешно извършени операции
Опит в имлантология и орална хирургия