доверете се на д-р кирилов
Процес на поставяне на
зъбни импланти
Поставянето на зъбни импланти е модерна и популярна процедура, чиято цел е да възстанови усмивката и радостта на всеки пациент.
- Професионализъм
- Качествено лечение
Професионализъм и качество
Процес на поставяне на зъбни импланти
Поставянето на зъбни импланти е модерна и популярна процедура, чиято цел е да възстанови усмивката и радостта на всеки пациент. Тя е част от така наречените рутинни процедури в денталната медицина, които обаче изискват дългогодишен опит и безупречни професионални умения от страна на имплантолога, за да бъдат успешни.
Процедурата включва няколко ключови етапа, като всеки от тях се проследява стриктно от имплантолога. В тази статия ще се срещнем отблизо с процедурата по поставяне на зъбни импланти, за да разберем какви са нейните предимства, какви са възможните усложнения и как да се грижим за себе си през периода на възстановяване.
Implant
01
1. Как се поставят зъбни импланти?
Този процес се нарича остеоинтеграция и може да отнеме от три до шест месеца, в зависимост от много фактори. При завършването на срастването на костта с импланта и стабилизирането му в нея, се поставя абатмент – елемент, който свърза импланта със зъбната корона.
В някои случаи, това може да се извърши от специалиста още след първата операция на поставяне, но по-често се налага изчакване на остеоинтеграцията.
Последният етап в поставянето на имплантите е фиксирането на зъбната коронка върху абатмента. След заздравяването на венците стоматологът взима отливка от местата, на които са поставени имплантите. Тя се използва за изработката на зъбната коронка от зъботехник. След това тя се поставя върху абатмента и така пациентът получава чисто нова усмивка.
1.1 Вадене на зъб и поставяне на имплант
Ваденето на зъб и поставянето на имплант чество се извършват заедно в един ден. Тази процедура по поставяне на импланти се нарича имедиатно имплантиране.
То е подходящо когато пациентът има счупени зъби или пък останали корени в костта.След изваждането на зъба заедно с корена, се поставят костозаместители, които да уплътнят разстоянието между импланта и тъканта, както и се поставя мембрана между костозаместителя и венеца.
Имедиатната процедура по поставяне на зъбни импланти е по-сложна, но пък дава отлични резултати, в случай, че пациентът спазва препоръките на специалиста, а той от своя страна си е свършил работата безупречно.
1.2 Болезнено ли е поставянето на зъбен имплант?
Възможни усложнения
Възстановяване след поставяне на зъбни импланти
Периодът на възстановяване след поставяне на зъбни импланти е най-важният след интервенцията. По време на този период пациентът следва да спазва стриктно препоръките на стоматолога, за да избегне възможни усложнения.
През първата седмица след поставянето на импланта, пациентът може да изпитва дискомфорт и подуване. Това са напълно нормални симптоми и не бива да се считат за спешен случай. За облекчаване на дискомфорта или леката болка лекарите предписват болкоуспокояващи, както и препоръчват ледени компреси за намаляване на отока през първите едно или две денонощия след операцията.
Implant
Добрата устна хигиена е от първостепенно значение, за да не се стигне до инфектиране на оперирания участък в устната кухина. Добре е да се избягва директно търкане с четка за зъби, а вместо това трябва да се използва вода за уста или друг антисептичен разтвор. След видимо зарастване на венците може да се използва много мека четка за почистване, както и специални конци за зъбни импланти.
Друга ключова точка, част от възстановителния процес е, че по време на остеоинтеграцията е важно да се избегне натоварването върху импланта.
Зъбните импланти изискват грижата, от която всеки естествен зъб има нужда. Не бива да се пренебрегват редовните посещения при стоматолог и безупречната устна хигиена.
01
1. Хранене след поставяне
на зъбен имплант
Храненето след поставяне на зъбен имплант може да бъде повод за притеснение при пациентите. Важно е да се предприемат мерки по безопасно хранене за периода на възстановяване, защото устната кухина е много чувствителна.
В първите едно или две денонощия след имплантацията трябва да бъдат избягвани горещи храни и напитки, с цел предотвратяване на дискомфорта и подуването в чувствителната зона.
Студени и меки храни като кисело мляко, смутита, крем супи и пюрета са подходящи за прием, защото не дразнят раната. След този период и със започването на първата седмица, пациентът трябва да следва тези указания, като може да добави други меки храни към менюто си. Важно е да се избягват хрупкави и твърди храни като чипсове и ядки. Не трябва да се дъвче на мястото на импланта, затова всичко, което се консумира, трябва да бъде на малки хапки.
След това пациентът може постепенно да започне да приема и по-твърди храни, като избягва излишно натоварване и дъвчене върху импланта.
02
2. Усложнения след поставяне на зъбен имплант
2.2 Симптоми при отхвърляне на зъбен имплант
- Болката около импланта, която не намалява с времето и е придружена от подуване и зачервяване, е чест признак за отхвърляне.
- Друг симптом е нестабилността на импланта. Ако той е подвижен и има наличие на гной и неприятна миризма около него, тогава това може да значи отхвърляне от организма и инфекция.
- Друг симптом е нестабилността на импланта. Ако той е подвижен и има наличие на гной и неприятна миризма около него, тогава това може да значи отхвърляне от организма и инфекция.
- Някои пациенти могат да забележат дискомфорт при дъвчене, промени в захапката или отдръпване на венците около импланта.
2.3 Подуване след поставяне на импланти
доверете се на д-р кирилов
Защо да изберем доктор Бранимир Кирилов?
Kirilov
Успешно поставени импланта
Доволни и усмихнати пациенти
Успешно извършени операции
Опит в имлантология и орална хирургия