имплантология при нас

Премахване на зъбни импланти

Процесът по премахване на зъбни импланти е сложен и се налага поради редица причини и недобрите резултати, произлезли от тях. Това могат да бъдат инфекции, неуспешна интеграция на импланта в костта, механични проблеми и други. 

Премахване на зъбни импланти

Процесът по премахване на зъбни импланти е сложен и се налага поради редица причини и недобрите резултати, произлезли от тях. Това могат да бъдат инфекции, неуспешна интеграция на импланта в костта, механични проблеми и други. Имплантите издържат дълго време при правилна поддръжка, но понякога тяхното премахване се налага поради усложнения или други здравословни проблеми. Процедурата за това изисква опит и безкомпромисни умения от страна на лекаря, за да се възпрепятстват последващи проблеми и да се подпомогне възстановяването. 

Пациентът също има роля в това, като той трябва стриктно да спазва инструкциите на лекуващия стоматолог и да се грижи за хигиената и доброто здраве на устната си кухина по време на възстановителния процес. В следващите параграфи ще се запознаем с издръжливостта на имплантите, процеса по тяхното премахване и ще научим в кои случаи могат да доведат до опасност и да се наложи тяхното премахване.

Implant

01

01. Колко време издържат зъбните импланти?

По въпроса за това колко издържат зъбните импланти е възможно да бъдат разгледани много гледни точки, както и да бъдат проучени редица марки импланти на пазара, с цел да се разбере колко време издържат в устата на пациентите. Тук ще разгледаме най-общите случаи. Имплантът изглежда като едно цяло, но това далеч не е така. Съставен е от винт, абатмънт и коронка. Титаниевият винт може да издържи през целия живот на човек, ако той почиства редовно зъбите си, както и ако посещава стоматолог на всеки 6 месеца. Титанът е лек, но издръжлив и здрав метал, който гарантира дълготрайната употреба на винта. Короната, от друга страна, издържа между 10 и 15 години, в зависимост от износването. Въпреки издръжливостта на винта, не бива да се подценява смяната на коронката. За здрава усмивка тя трябва да бъде подменена при нужда. 

За издръжливостта на импланта е отговорен също и имплантологът. Качеството на неговата работа, в това число правилно позициониране и фиксиране на винта, са ключови за времето на живота на импланта. 

Въпреки неоспоримите качества на материала, един неправилно поставен имплант може да доведе до проблеми като разхлабване и необходимост от подмяна. Както вече стана ясно, редовната устна хигиена, включваща ефективно миене на зъбите, използване на конец и вода за уста, заедно с редовно посещение при стоматолог, са от съществено значение за поддържането на здравето на имплантите и околните тъкани. 

Общото здравословно състояние и навиците на пациента също влияят на дълготрайността на имплантите. Диабетът и други хронични заболявания, засягащи оздравителните процеси могат отново да доведат до скъсяване на експлоатационния им период. Тютюнопушенето и редовния прием на алкохол могат също да повлияят в тази насока, както и да доведат до по-сериозни увреждания. По тази тема можем да заключим, че имплантите издържат цял живот, когато са поставени и поддържани правилно. 

02

02. Безопасни ли са зъбните импланти?

Много хора се питат безопасни ли са зъбните импланти, преди да преминат към операцията за поставянето им. В повечето случаи те са безопасни и с висока успеваемост, но както при всяка медицинска процедура, и при тази съществуват скрити опасности, за които пациентите трябва да са информирани. 

Всеки пациент трябва да е наясно, че поставянето на импланти включва хирургическа интервенция, при която имплантът се интегрира в костта на челюстта. Тук, при неспазване на хигиенни правила, могат да възникнат инфекции по време на операцията или след нея – през възстановителния период.

Implant

Възпаленията обикновено са в резултат на лоша хигиена или дори неправилно извършена процедура и ако не бъдат излекувани с антибиотици и то навреме, биха довели до цялостното отхвърляне на импланта от организма. 

По време не възстановителния процес имплантът се интегрира в костта и се сраства с нея. Тази интеграция се нарича остеоинтеграция и е критична за успешния ход на процедурата. Неуспешната остеоинтеграция обикновено е резултат от вече споменатата инфекция, малко количество костна маса или наличие на автоимунни заболявания, които възпрепятстват възстановителните процеси в тялото на човека. 

Рисковете от увреждане на нерви, както и пробиване на максиларния синус, са част от опасните проблеми от поставянето на зъбни импланти.  Те могат да бъдат избегнати с помощта на опитен имплантолог. Рисковете не бива да отказват пациентите от вземането на решение за поставяне на зъбни импланти. Те имат редица предимства пред мостовете и протезите, поради това, че осигуряват повече стабилност, функционалност и се представят по-добре естетически, защото са най-близки до естествените зъби. 

Въпреки че съществуват скрити опасности при поставянето на зъбни импланти, те могат да бъдат предотвратени с помощта на опитен специалист, който да извърши процедурата с подходяща последваща грижа от страна на пациента. 

03

03. Кога може да се наложи сваляне на импланти?

Сваляне на импланти може да се наложи по много различни причини. Една от тях е неправилно планиране и разчитане на данните на пациента, предоставени от 3D изследвания и рентгенови снимки, което може да доведе до поставяне на импланта близо до синус, близо до канала на долната челюст, както и поставянето му в конфликт с корен на съседен зъб. Недостатъчният обем кост също може да доведе до последващи проблеми и отстраняването на имплантите. Отхвърлянето на импланта, също е част от причините за наложително премахване.  Наличието на възпалителни процеси около зоната на импланта, както и в тъканите около него, могат да бъдат още една причина за премахване на импланта.

До свалянето му също могат да доведат хронични заболявания, неправилни грижи за устната хигиена, поставянето му в зона с пародонтално заболяване, неправилно съсирване на кръвта и други. Освен тези причини, които са сериозни и повечето от тях изискват незабавна стоматологична намеса, има и други, поради които може да се наложи сваляне на импланти. 

Те са лесни за пренебрегване и навиците за предотвратяването им трябва да се създадат у всеки човек, не само у пациентите с импланти. Тези причини включват пренебрегване на устната хигиена и липсата на редовни посещения при стоматолог за профилактични прегледи. Липсата на навици за добро здраве на устната кухина е водеща причина за отстраняване на импланти. Затова след поставянето им пациентите не бива да забравят през какво са преминали за новата си усмивка и да я поддържат здрава и красива. 

02

Какъв е процесът по премахване на зъбни импланти?

Процедурата по премахване на зъбни импланти е деликатна. Вече стана ясно какви могат да бъдат причините за премахването им, но нека се запознаем с процеса. Първо, имплантологът трябва да е наясно защо се налага премахването, като извърши подробен преглед и диагностика на проблема. След това, той трябва да избере най-добрия метод за премахване. 

Самата интервенция започва след поставянето на локална или обща анестезия, за да може пациентът да не усеща болка по време на изваждането на импланта от костта. 

Методът на разхлабване на импланта от костта е минимално инвазивен и включва използването на специални инструменти. С тяхна помощ имплантологът завърта импланта и му помага да се освободи, без това да доведе до големи увреждания на костта и тъканите. Обикновено този метод се използва в случай, че имплантът е подвижен и не е напълно интегриран с костта. 

В случай, че имплантът е здраво интегриран с костта, е възможно да се наложи по-инвазивен поход. Той включва разрез във венеца и оголване на импланта и околната кост. С помощта на инструменти, имплантологът премахва костта, за да освободи импланта от нея. 

Следоперативната грижа при премахване на зъбни импланти е същата като при поставяне – добра устна хигиена, избягване на натоварването на мястото, използване на предписани лекарства и посещаване на стоматолог. Когато имплантът е премахнат чрез прерязване на костта, възстановяването на костната тъкан или присаждането на такава, са нужни за евентуалното бъдещо поставяне на нов имплант.

доверете се на д-р кирилов

Защо да изберем доктор Бранимир Кирилов?

Доктор Бранимир Кирилов е идеалният избор за специалист, който да извърши безупречно поставяне на зъбни импланти. Неговата експертиза включва над 25 години опит и над 20 000 успешно поставени импланта. Той е преминал през дълъг академичен и професионален път, които му дават право да предоставя най-висококачествените услуги в областта на имплантологията.  Изберете доктор Бранимир Кирилов заради професионализма, качеството и индивидуалното внимание, което всеки пациент получава по време на процеса на лечение.

Kirilov

19000

Успешно поставени импланта

30000

Доволни и усмихнати пациенти

25000

Успешно извършени операции

25

Опит в имлантология и орална хирургия

This is a staging environment