HomeБлогПолезноКласически или базални импланти – кое е правилното решение? 

Класически или базални импланти – кое е правилното решение? 

Изборът на зъбни импланти е ключов момент при възстановяване на усмивката на пациентите, защото става въпрос за дългосрочно решение на проблема. На пазара съществуват два основни типа зъбни импланти според начина на поставяне и това са класически (още наричани винтови) и базални импланти. В тази статия ще се запознаете с това кога и как се използват тези видове импланти, както и как протича процедурата по поставяне и възстановяване. 

Кога се поставят зъбни импланти? 

Имплантите се използват за заместване на един или няколко липсващи зъба, както и за тотална рехабилитация на челюстта при пълна загуба на зъбите. Необходимо е пациентът да е навършил пълнолетие и развитието на челюстта да е приключило. Зъбни импланти се поставят след екстракция на зъб, който не може да бъде спасен чрез други лечения. Изборът на точния момент за поставяне на импланта зависи от състоянието на венците и костната тъкан. 

Класически или базални импланти – кое е правилното решение за Вас?  

Класически или базални импланти е избор, важен за дългосрочния успех на лечението. Докато класическите импланти предлагат сигурност и дълготрайност, базалните импланти се рекламират като по-бързо решение, което обаче крие множество рискове. 

Класически импланти 

Класическите импланти, известни още като винтови импланти, са съставени от три основни части – имплант, абатмънт и коронка. Имплантът, който се поставя в костта, служи като изкуствен корен на зъба. Следва процес на остеоинтеграция, при който имплантът се свързва здраво с костта. Това гарантира стабилност и дълготрайност. Абатмънтът свързва импланта с коронката, която е видимата част на новия зъб.  

Класическите импланти предлагат висока степен на успеваемост и са универсално решение за различни ситуации – както за заместване на единични зъби, така и за пълна рехабилитация на челюстта. Те осигуряват сигурност и естетика, които могат да се конкурират с естествените зъби. 

Базални импланти 

Базалните импланти, за разлика от класическите, са съставени от една единствена част и не предлагат същата степен на остеоинтеграция. Те се поставят директно в кортикалната кост, която е най-твърдата част на костната структура. Това позволява бързото натоварване на импланта с коронка или мост, веднага след процедурата. 

Въпреки че базалните импланти изглеждат като по-бързо и по-евтино решение, те крият множество рискове. Липсата на свързване с костта и необходимостта от агресивно затягане увеличават шансовете за разместване и усложнения. 

Рискове при поставянето на винтови импланти 

Въпреки че понякога съществуват опасения, че организмът може да отхвърли зъбния имплант като чуждо тяло, на практика този страх е необоснован. Имплантологията съчетава високата квалификация на специалиста с внимателните грижи от страна на пациента, което води до изключително висока успеваемост в над 98% от случаите. Пациенти, които са активни пушачи, са изложени на по-голям риск от усложнения, тъй като никотинът влошава кръвоснабдяването на тъканите, което е от основно значение за успешно заздравяване след имплантиране. 

Проблеми с базални импланти 

Базалните импланти често водят до редица проблеми, които ги правят по-рискови за пациента. Първо, поради гладката им повърхност и липсата на остеоинтеграция, те са по-податливи разместване и така устната кухина е застрашена от инфекции. Това ги прави по-малко надеждни в дългосрочен план. 

Второ, използването на цимент вместо винтове за фиксиране на моста увеличава риска от възпаление. Остатъци от цимент могат да останат под моста, което води до възпалителни процеси и загуба на импланта. 

Базалните импланти също така не позволяват корекция на надвенечната част, което ограничава възможността за адаптиране към промените в меките тъкани. Това може да доведе до функционални и естетически проблеми. В заключение, съществува по-голям риск от проблеми с базални импланти, отколкото с класически.  

Как протича имплантологичното лечение? 

Имплантологичното лечение минава през няколко етапа. Първият етап включва преглед на устната кухина, костната структура и венците. Имплантологът прави оценка на състоянието на пациента и изготвя план, по който да протече лечението. Лечебният план включва определяне на мястото, където да бъда поставен импланта, планиране на момента за натоварването му с коронка, както и евентуално лечение на венци и кост. Вторият етап е хирургичният. По време на този етап се извършва имплантацията. Имплантът се поставя в костта, а процесът е бърз и безболезнен, благодарение на поставената предварително упойка. Последният етап е възстановителният. След поставянето на импланта, пациентът трябва да изчака между 8 и 24 седмици за пълна остеоинтеграция (срастване на импланта с костта). В този период е изключително важно да бъдат следвани точно указанията на специалиста имплантолог за грижа за импланта. 

Грижа за зъбните импланти 

Грижата за зъбните импланти включва редовно почистване, посещения при лекуващия имплантолог за контрол, както и избягване на натоварване върху новопоставените импланти. Имплантите сами по себе си не правят устната кухина уязвима към инфекции, но липсата на добра хигиена докато раната зарасне може да доведе до проблеми.  


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This is a staging environment